Kellemetlen, de hatékony! Így használd helyesen az SMR hengert

A foam roller – vagy más néven masszázs henger – ma már szinte minden fitneszteremben megtalálható, sőt, egyre többen használják otthon is. És bár a neve elsőre valami kellemes, spa-hangulatú élményt sejtet, az igazság az, hogy a hengerelés inkább hasonlít egy sodrófa élményéhez… amit rajtad használnak.

Fáj? Igen. Hasznos? Nagyon!

Két videóban is elmerülhetsz, az elsőben a felső háti szakasz foam rollerezését mutatom be, a másodikban, pedig az alsó végtag foam rollerezését. A bejegyzésben pedig elmagyarázom, miért érdemes beépítened ezt a módszert a napi vagy heti rutinodba – akár sportolsz, akár csak a testtartásodon javítanál.

Mi az a foam roller, és mire jó?

A foam roller egy önmasszírozó eszköz, amivel oldhatod az izomcsomókat, triggerpontokat, lazíthatod a feszes izomzatot, serkentheted a vérkeringést és csökkentheted a fájdalmat.

Bár elsőre kellemetlennek tűnhet a használata, hosszú távon növeli az izmok rugalmasságát, segít a regenerációban, és javítja az ízületi mozgékonyságot.

Mikor használd a foam rollert?

Triggerpontok esetén

A triggerpont egy fájdalmas, izomban kialakult régió, ami nyomásra különösen érzékeny. A henger segít ezt a pontot lazítani, és ezzel a egy visszakapcsoláson keresztül a fájdalomérzetet csökkenteni, aminek hatására könnyebben ellazul az izom.

Feszes izmok, letapadt izompólyák esetén

Az izmainkat körülvevő izompólyák (fasciák) is feszessé, merevvé válhatnak – ezek nem nyújthatók hagyományos stretchinggel. A Foam roller segíthet ezen szövetek vérkeringését javítani, és ezzel rugalmasabbá tenni őket.

Hogyan használd a foam rollert?

  • Lassan görgesd végig a tested súlyával az adott izmon.
  • Amikor fájdalmas pontot (triggerpontot) találsz, állj meg rajta 5–30 másodpercre.
  • Hagyd, hogy a fájdalom fokozatosan enyhüljön, majd folytasd a gördülést

Ez a módszer fokozza a helyi vérkeringést, csökkenti a gyulladást, és segít megszüntetni az izomfeszültséget – úgy, mint egy mélyszöveti masszázs, csak otthoni verzióban.

Mielőtt és miután hengerelsz – mértékadó tipp

Próbáld ki ezt a gyakorlatot:
Hengerelés előtt dőlj előre domborított háttal, és nézd meg, meddig érsz le a kezeddel. Hengerelés után ismételd meg ugyanezt – nagy eséllyel látni fogod a különbséget, ahogy a tested fellélegzik.

Miért jó még a foam roller?

  • Növeli a sportteljesítményt
  • Javítja a testtartást
  • Gyorsítja a regenerációt
  • Oldja a feszültséget ülőmunka után

Tanulj tudatos mozgást a Testalbummal!

Iratkozz fel az ingyenes tudástárunkba, ahol rengeteg videóhoz, tipphez és útmutatóhoz kapsz hozzáférést:
➡️ https://testalbum.hu/home#ingyenes-tudastar


Foam roller alapok