az én történetem és a teljes felkészülési listám

A VBAC, vagyis császármetszés utáni hüvelyi szülés sok nő számára vágyott, de nehéznek tűnő út. A statisztikák szerint Magyarországon egyre több kismama próbálkozik vele, de nem minden esetben jár sikerrel. Timi vagyok , gyógytornász és a Testalbum mozgásstúdió alapítója – de ebben a történetben elsősorban anyaként szeretnék mesélni. Olyan anyaként, aki egy császármetszés után sikeres VBAC-en van túl.

Ebben a bejegyzésben megosztom veletek azt a részletes VBAC listát, amely nekem segített végigmenni ezen az úton – mentálisan, fizikailag és szakmailag is. Ha most készülsz hasonlóra, remélem, hogy ez a VBAC tapasztalat inspirációt adhat neked is!

1. A döntés: elhatároztam, hogy VBAC-ET szeretnék

Talán furcsának tűnik ezzel kezdeni, de ez volt a legfontosabb lépés. Nem csak akkor lesz VBAC-em „ha úgy adódik” hanem akartam természetesen szülni, és tudtam, hogy ezért tenni is fogok. Ezért kutattam, kerestem, tájékozódtam és találkoztam az összes többi felsorolt ponttal.

2. Tudatos felkészülés – információ és hiteles források

Szakirodalom, külföldi VBAC történetek, podcastok, Hypnobirthing anyagok – minden elérhető forrást feldolgoztam. Nemcsak a „hogyan sikerülhet”, hanem a „mi nehezítheti meg” kérdéseire is kerestem a válaszokat. Rengeteg pocastot hallgattam a témában, a kedvenceimet be is linkelem, a VBAC sikertörténetek például hatalmas erőt adtak.

https://open.spotify.com/show/1JWTixw8ipdduCl0jn146z?si=6885706722d140f9
https://open.spotify.com/episode/2M09FXjvTG0AsFe5y3DkER?si=b7e94889d4514e41

3. MOZGÁS

Az első és a legfontosabb már olyan tanács, ami konkrétumokat is fog tartalmazni nem meglepő módon, és itt most egy kicsit becsúsztik a szakmaiság részemről, az a mozgás lesz. Nagyon komolyan vettem a mozgást, már az első Timestertől kezdve folyamatosan kismama tornáztam és kismama jógáztam is. Ugye azt tudjuk, hogy a kismama jóga például, tudományosan igazolt kutatások vannak rá, hogy csökkenti a vajúdási időt, javítja a fájdalomtűrő képességet, és ezzel ugye növeli a természetes szülés esélyét. Mit sportolj?

  • Kismama jóga (ez az egyik legkedveltebb programunk az oldalon, nézd meg)
  • Perinatális gyógytorna, kismama torna
  • Spinning babies gyakorlatok
  • Séta, úszás az állóképesség növelésére (enélkül egy természetes szülésre készülni, olyan mint elmenni egy maratonra 0 km-rel)

4. TÁPLÁLKOZÁS

A várandóságom során a következő dolog amire napi szinten figyeltem az a táplálkozás volt. A táplálkozás azért fontos, mert például a stabil vércukorszint megfelelő táplálkozással (a felesleges hozzáadott cukrok fogyasztása nélkül) csökkenti a terhességi diabétesz kockázatát, a terhességi diabétesz pedig növeli a császármetszés kockázatát tehát azzal, hogyha ennek a kockázatát csökkentjük, akkor a császármetszés kockázatát is csökkenteni tudjuk. Illetve figyeltem a megfelelő fehérje bevitelre is, ennek a hiánya ugyanis komplikációkhoz vezet, ami ismét a császár esélyét növeli. Fogyasztottam kollagént, illetve az utolsó hetekben datolyát, és málna levél teát is.

5. HYPNOBIRTHING – mentális felkészülés a sikeres vbac-ért

Azért választottam a Hypnobirthing szülés felkészítő tanfolyamot, mert én a mentális felkészülésemet szerettem volna mindenképpen előtérbe helyezni. Ezt azt hiszem, hogy egyébként a mozgásom kívül a legtöbbet adó dolog volt, ami a sikeres vbac-em mögött állt. Felkészült voltam, tudtam hogy mi következik miután a szülésemben. Tudtam, hogy milyen beavatkozások vannak, azoknak mi a célja, és miért kell őket akár visszautasítanom, hogyha felajánlják őket. Tudtam, hogy mire lesz szükségem. Tudtam hogy mi vár rám. És fel tudtam készülni relaxációval, napi megerősítés hallgatásokkal arra, hogy a szülés élménnyé váljon. Mindenképpen ajánlom, hogy ezt a könyvet olvasd el, ha picit szeretnél ismerkedni a módszerrel:

Szülés, ahol én irányítok!

6. Támogató környezet

Szerencsésnek mondhatom magamat, mert magánkórházban, támogató orvos és szülésznő, kezei alatt szülhettem, akik értették és elfogadták a szülési tervemet. Egy sikeres VBAC-hez elengedhetetlen, hogy olyan szakemberek vegyenek körül, akik hisznek benned és a választásodban. Szabad orvosválasztás hiányában én mindenképpen választottam volna dúlát.

7. Felkészült társ

Férjem pontosan tudta, mik a szülési céljaim, és ha szükséges lett volna erre, ő is képviselte volna a döntéseimet. A szülés alatt egy ponton már nehezen kommunikáltam a külvilággal, így egy kevésbé támogató környezetben- fontos lett volna, hogy ott legyen valaki, aki kiáll értem, amikor nekem már nehezemre esik.

8. KÜLSŐ FORDÍTÁS

Bizonyos dolgoknak teljesülnie kell ahhoz, hogy egyáltalán belengedjenek egy vbac-be, és ebből az egyik az például pont az, hogy fejvégben legyen a gyermek. Nekem pedig medencefekvéses volt a kislányom. Próbáltam a spinning babies gyakorlatokat, hidratáltam, tornáztam, meditáltam, beszélgettem a gyerekkel, mindent csak forduljon meg, de ez spontán módon nem történt meg. Úgyhogy a 37. héten külső fordítás segítségével került fejvégbe a babám. Erről egyébként volt már olyan videó TikTokon, amiben megmutattam hogy pontosan hogy történt. Én fájdalommentesnek, maximum picit kellemetlennek mondanám a dolgot.

9. Spontán induló, beavatkozásoktól mentes szülés

Nem volt oxitocin, nem volt EDA, nem volt indítás. A szülésem teljesen természetes módon zajlott – ez tudományosan is növeli a VBAC sikerének esélyét. Két beavatkozás történt: egy izomlazító injekció, ami nem csökkentette a természetes szülés esélyét, és egy burokrepesztés, ami szintén nem.

10.Aktív vajúdás – függőleges testhelyzet, légzés, mozgás

Nem feküdtem, hanem mozogtam, lélegeztem, labdáztam, és mindvégig aktív maradtam a vajúdás alatt. Ez nemcsak segített elviselni a fájdalmat, de segítette a baba természetes haladását is.

+1: Pozitív szüléstörténetek hallgatása

Mindenki kismama tapasztalja, hogy ahogy közeledik a szülés időpontja hirtelen mindenki megnyílik és mindenki elmeséli a történetét. Biztos hogy a mentális rákészültségedet, a mentális erődet az viszi előre, hogyha ezek történetek nagy részében pozitívak, és a te félelemérzetedet ezzel csökkenteni tudják. Nem azt mondom, hogy nem kell meghallgatni negatív történeteket, vagy hogy ki kell zárni a tudatodból azt, hogy lehet más is, mert nem. A császárra is fel kell készülni, ahogy arra is, hogyha bármi rosszul sülne el, akkor is erős tudj maradni. De igenis segít a mindseteden az, hogy pozitívan készülsz erre az egész élményre. Ha még nem tetted, hallgasd meg az én történetemet. És ne aggódj, sikerülhet!


Iratkozz fel az ingyenes tudástárunkba, ahol rengeteg videóhoz, tipphez és útmutatóhoz kapsz hozzáférést:
➡️ https://testalbum.hu/csomagok-varandossag#ingyenes-tudastar


A sikeres VBAC-em mögött